Praktický web pro komunální politiky

Poptávka

Osobní spolupráce

Organizace, či jednotlivci, často přátelé, s kterými různým způsobem spolupracuji, podporuji (nebo oni mě) a provozují činnost, která se mi líbí:

- kapela Benjaming´s clan

Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem

Michal Kaněra - cyklista

Poradenství pro neuvolněné starosty

Zejména pro starosty

1. Čistý stůl

Zvlášť pro neuvolněné starosty. Problémy a korespondenci řešte hned, nevyřeší se samy, delegujte úkoly na kolegy a zastupitele! Jste manažer, ne hromosvod. A podívejte se, co znamená termín „prokrastinace.“ 

 

 

 

 

2. Třiďte

A nejen odpad. Vypracujte si systém a archiv pošty, využívejte archivní řád dle platné legislativy, ale nenechávejte si ani e-maily v doručené poště

3. Systém „vyhnívací šuple“

Funguje jen jako krajní řešení. Sem dávejte zejména komerční nabídky a pozvánky na různé konference. Často zjistíte, že když si říkáte „možná to k něčemu bude“, za týden je to „úplně k ničemu.“

4. Plánujte 

Hlavně svůj čas. Důsledně rozlišujte, na kterých akcích, schůzích, musíte být, která mají přidanou hodnotu: kontakty, finance nebo jen dobrý pocit, že se s někým sejdete. Opravdu nemusí být váš podpis na každé „prezenčce“ a nemusíte stá u každého obrubníku, který se ve vaší obci či městě dělá. Stejně to nestihnete! Dnes už není moderní být zaneprázdněný, je moderní  a správné „být v pohodě.“

5. Sestavte si svůj tým

Vezměte k sobě kolegy, ať už zaměstnance nebo zastupitele (třeba místostarostu) profesionální, otevřené, ale zároveň „týmové hráče“. Nedělejte za nikoho jeho práci, rozdělte gesce. Ano někomu vyhovuje, když má kolegy méně schopné, aby ho „nepřeskočili“. Tomu doporučuji, aby dál tento web nečetl. Já vím, u zastupitelů se toto nedá vždy ovlivnit, ale u zaměstnanců ano! Vaši méně schopní kamarádi vám v práci opravdu nepomohou.

6. Pravdu a celou pravdu

Můžete lidem „mazat med kolem pusy“ pod heslem „svět chce být klamán“ a když budete šikovní, vydrží vám to i dost dlouho. Znám starosty, kteří nedělají skoro nic, chodí střihat pásky ke každé nové kanálové mříži, gratulovat jubilantům. Vydrží to dlouho, ale ne pořád.

7. Nebojte se odpovědnosti

Jste-li starostou, stejně za vše můžete vy a tak vás okolí bude brát. Nezavděčíte se všem. 

8. Orel mouchy nelapá

Neřešte malichernosti, mějte nadhled a realizujte své plány.

9. Podporujte každý pozitivní nápad čí aktivitu

Ale pozor, co je dobré pro jednoho, nemusí být dost dobré pro druhého.

10. Najděte si „ventil“ na stres

Jste pod neustálým vědomým i podvědomým zejména psychickým tlakem. A rozhodně je lepší sport, než alkohol. Vyzkoušeno!!! Sport mění i vaši psychiku. Polovina starostů co znám, měla nebo má nějaký problém s alkoholem. Někdo si to uvědomí někdo ne.

11. Dotace

Rozhodněte si hned za začátku dvě věci: 

a) Je energie vložená do administrace a rizika projektu úměrná zisku

b) Mám na to zdroje? Dostanu půjčku od banky a za jakých podmínek?

Já si tzv. „malé dotace“  (Program obnovy venkova, Leader přes Místní akční skupinu, granty, atd.). zpracovávám sám.  A hlavně: Dotace tu nejsou od toho, aby se poskytovaly, ale aby se zdůvodnilo, proč se neposkytnou, nebo aby se na tom „přiživil“ další aparát!

Osobně mohu říci, že jsem jak na komunální a privátní úrovni docela úspěšný. Bohužel, princip přerozdělování se mi sice nelíbí, ale je tak nastavený. Takhle na rovinu mohu doporučit ze zkušenosti: Ekologický rozvoj a výstavba z Jaroměře, Grossman agency, MAS Mezi Úpou a Metují a RDA Rychnov nad Kněžnou. Ale ten okruh je samozřejmě mnohem širší. Vše ostatní od roku 1996 dělám sám.  Ale nejdřív zavolejte mě a já vám řeknu podrobnosti.

12. Pravidla se nesmějí „lámat“, výjimečně pouze „ohýbat.“
13. I když uděláte vše co nejlépe, nikdo to „kyselo není dost kyselý.“

A proto: „Neřeště prkotiny.“

14. Školení a vzdělávání

Místo nesmyslných nabídek na množství školení si zaplaťte důkladné individuální školení na word a excel a průběžně se vzdělávejte v informačních technologiích.

15. S pokorou

Všechno dělejte dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a s pokorou. „I cesta může být cíl.“

16. Nenoste si práci domů, nejste helpdesk. 
17. Úspěch má mnoho vítězů a neúspěch málo poražených. Smiřte se s tím!
18. Občany musíte stmelovat, ne rozdělovat.
19. Na světě je to tak. Jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí.

(Inspektor Trachta, film Rozpuštěný a vypuštěný, redakčně upraveno.)