Praktický web pro komunální politiky

Poptávka

Osobní spolupráce

Organizace, či jednotlivci, často přátelé, s kterými různým způsobem spolupracuji, podporuji (nebo oni mě) a provozují činnost, která se mi líbí:

- kapela Benjaming´s clan

Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem

Michal Kaněra - cyklista

Legislativa

Poradím jediné. Každý starosta by měl znát minimálně tyto zákony:

Zákon o obcích, Zákon o veřejných zakázkách, Stavební zákon,  Nový občanský zákoník a ve všem ostatním se musíte alespoň orientovat. Napište si kvalitní jednací řád zastupitelstva, spolupracujte s metodiky krajského úřadu či regionálního pracoviště ministerstva vnitra. A hlavně: najděte si kvalitního specializovaného právníka, který ovládá Správní řád a zejména Nový občanský zákoník. A když budete chtít znát náš tip, vyplňte dotazník v bodu „C – nespecifikovaný dotaz“ a my vám pomůžeme. I v této oblasti máme za sebou pár „ostrých sporů “ a naši právníci nejsou zvyklí prohrávat.  A právník občas musí být takový „nájemný vrah.“ Ale taky vám musí umět říct: „Nebudu z vás tahat peníze, je to 50:50.“

Samozřejmě, máte několik možností: 

  • vlastní právník – zaměstnanec
  • smlouva s právní kanceláří na paušál
  • smlouva dle úkonů (to praktikuji já)
  • kombinace uvedených možností, dle velikosti města, obce, potřeb.

Užitečných odkazů je mnoho, ale osobně preferuji www.zakony.cz a především, na stránkách Svazu měst a obcí máte zdarma právní poradnu, bezplatnou a spoustu dalších užitečných legislativních odkazů.  Naše níže uvedené vzory sice prošly „odsouhlasovacím kolečkem“, (regionální pracoviště Ministerstva vnitra, popř. Krajský úřad KHK),  ale nejsme právní kancelář. Je to na tolik široké téma, že když se do tohoto tématu pustíte, nemáte šanci dělat cokoli jiného.

Zde nabízím pár vzorů, které používáme v naší obci a Příručku pro člena zastupitelstva obce po volbách v roce 2014. Je volně „stažena“ z internetových stránek Svazu měst a obcí a nevlastníme k ní autorská práva. Vzory jsou leckdy starší, ale my podle nich pracujeme. Stejně byste si měli každou vyhlášku konzultovat s příslušným krajským úřadem či regionálním pracovištěm Ministerstva vnitra.  Zde doporučuji skvělý odkaz a metodickou pomoc na http://www.mvcr.cz/odk2/ .Příručka je velmi užitečná věc. Dále máme v našem portfoliu potřebné  směrnice  vztahující se zejména k účetnictví, to je ovšem na osobní jednání či poptávku. Ale ty jsou  již přísně aktuální. Audit obce musí být v pořádku!

Veřejné zakázky malého rozsahu

(ke stažení vzory od paní Láskové Soldátové)