Praktický web pro komunální politiky

Poptávka

Osobní spolupráce

Organizace, či jednotlivci, často přátelé, s kterými různým způsobem spolupracuji, podporuji (nebo oni mě) a provozují činnost, která se mi líbí:

- kapela Benjaming´s clan

Diamant, podporujeme náhradní rodiny srdcem

Michal Kaněra - cyklista

Servis pro obce, samosprávu

Zlatá devadesátá...

Devadesátá léta byla zkrátka super. Divoký východ. Příklad: Chtěli jsme opravovat kus místní komunikace a chodníku. Zavolal jsem dvěma firmám, ať dají nabídku. Nějaké projekty a povolení na takovouhle blbost nikdo neřešil. Do měsíce bylo hotovo. Všichni jsme byli spokojení. Teď chceme dělat to samé, jen jinde. V podstatě ani zákon se nedá dodržet, protože ho poslanci schválili tak, že bych to měl povolovat já (starosta) na našem úřadě. Nemám na to úřednické vzdělání. Tzv. odbornou způsobilost.

Číst dál: Zlatá devadesátá...

Systém "punk"

Když chceme na Žernově něco dělat, dost často je s tím spojená spousta administrativy. A občas to zkrátka "střelíme od pasu" a vykašleme se na povolení. Píšu to na rovinu. Systém PUNK. Zkrátka nás zahnali do kouta.


Teď jsme se rozhodli rozšířit místa na třídění odpadků. Zkrátka kultivované budky pro kontejnery. Chceme dotaci. Potřebujeme zjednodušený území souhlas. Ale nepřišlo mi normální, že cena za vyřizování administrativy převyšuje cenu projektu. Nekecám. Jsme v ochranném pásmu kulturní a přírodní památky, tudíž vyjádření památkářů nutné. V praxi je to tak, že jim to tam pošlete, měsíc se to válí na stole a pak vám řeknou, že "hnědá je málo hnědá", načež vy jim napíšete "že hnědá je hodně hnědá", a tak dokola, až někdo vyměkne. Jenže teď ještě k pěti budkám potřebujeme vyjádření VŠECH sousedů. Je jich asi 100. Tzn. 100 dopisů na doručenku. Cca 20 schůzek. Kvanta telefonátů. Od Ameriky k Tatrám. Doslova. Ještěže máme zkušenosti:-D. Posunuli jsme budky dva metry od hranic pozemku. Trik asi za 40-50 tisíc Kč. Měsíc práce. Jeden člověk ušetřen. Spokojenost.

Dotace pro školy z IROPu

Tak základní školy mohou dávat žádosti o dotace. Tedy pokud mají připravený projekt. Několikrát jsem psal, že dotace má být zcela mimořádný nástroj k eliminaci opravdu výrazné nerovnováhy. Ale my tu máme titul na nové učebny, digitální technologie, bezbariérovost, atd. Může mi někdo říci, co je tu opravdu tak výjimečného, že na to školy musí bojovat a žebrat?

Číst dál: Dotace pro školy z IROPu

Cyklistická dovolená

Každý z nás má jistě nějakou "profesní úchylku". Když přijedu do jakéhokoli města či obce, ihned hodnotím: veřejné osvětlení, vzhled, péče o zeleň, odpadové hospodářství, doprava,... A jako cyklista samozřejmě podmínky pro cyklistiku všeho druhu.

Číst dál: Cyklistická dovolená

Letní sdílení

Snad je to jen módní období  jako Hrabalovy „Postřižiny“. Když si zapnete počítač, gůgl vám nabídne „sdílení“,  třeba dokumentů. Ve škole jsme tomu tedy říkali opisování, později žoviální „obšlehnutí“, takový pubertální „bypass“, zkrátka nevěnovat čas něčemu, co vám fakt bylo lhostejné, ale tak nějak se to muselo „odabsolvovat“ (také nádherné slovo). Takže dokumenty na cloudu sdílíme, školy mají např. sdíleného psychologa. Tzn. že jedna škola by ho neuživila, tak se domluví se třemi dalšími a mají jednoho společného. Nevím, zda dobrého nebo špatného, ale sdíleného určitě. 

Číst dál: Letní sdílení

Podkategorie